Dom ludzi szczęśliwych

Informacje techniczne

Zaopatrzenie budynku w wodę.

Budynek posiada dwa źródła zasilania w wodę:

  • z wodociągu miejskiego w ul. Szarotkowej przyłączem nowym z rur PEHD-40 uzbrojonym w wodomierz dn 15 mm usytuowany w piwnicy – dla celów pitnych, gospodarczo-bytowych
  • z ujęcia własnego (studnia wiercona o głębokości 33 m), wyposażonego w pompę głębinową i hydrofor usytuowany w kotłowni – dla podlewania krzewów w parku przydomowym
    i z możliwością zasilenia instalacji domowej po odcięciu dopływu wody miejskiej. Instalacja wykonana z rur stalowych ocynkowanych, rozbudowana w roku 2005 z zastosowaniem rur miedzianych.
    Ciepła woda dla celów gospodarczo-bytowych pobierana jest ze stojącego podgrzewacza pojemnościowego (300 litrowego), usytuowanego w kotłowni, zasilanego w wodę grzejną
    z kotła gazowego albo kotła na paliwo stałe.

 

Odprowadzenie ścieków sanitarnych z budynku.

Ścieki sanitarne z budynku odprowadzane są ciągiem z rur kamionkowych dn 150 mm, ułożonym wzdłuż ogrodzenia posesji od strony zachodniej w kierunku ul. Sasankowej.
Po skanalizowaniu Pawłowic w roku 2015, zlikwidowano w roku 2016 na terenie posesji osadnik typu Imhoffa i w jego miejsce wybudowano na w/w ciągu studzienkę rewizyjną,
z której odpływ włączony został do kolektora sanitarnego dn 200 mm w ul. Sasankowej sięgaczem z rur kamionkowych  dn 150 mm.

Instalacja w budynku wykonana jest z rur żeliwnych. W trakcie przebudowy obiektu w 2005  roku rozbudowę inst. kan. wykonano z rur PCV o średnicach 50, 75 i110 mm.

 

Odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowej.

Wody opadowe z połaci dachowej odprowadzane są powierzchniowo na teren parku przydomowego. Przy budynku istnieje betonowy, podziemny zbiornik na deszczówkę
o pojemności ok. 1,0 m³, obecnie niewykorzystywany wobec korzystania ze studni w celu podlewania krzewów.

 

Zaopatrzenie budynku w gaz.

Instalacja gazowa budynku włączona jest do gazociągu miejskiego w ul. Szarotkowej.
W budynku wykonana jest z rur stalowych, czarnych. Zasila ona kocioł gazowy dwufunkcyjny wiszący na ścianie kotłowni i kuchenkę gazową w kuchni na parterze.

Przyłącze gazowe wymienione zostało na rury PEHD-63. Główny zawór gazowy i gazomierz umieszczono w zewnętrznej szafce wnękowej, ściennej.


Ogrzewanie budynku.

Budynek wyposażony jest w trzy źródła ciepła:

  • kocioł gazowy wiszący na ścianie kotłowni w piwnicy
  • kocioł na paliwo stałe przeznaczony do spalania “groszku” węglowego, z podajnikiem mechanicznym paliwa, sterowany wg zadanego programu komputerowego
  • kominek usytuowany w salonie na parterze z instalacją rozprowadzającą ciepłe powietrze do pomieszczeń na parterze i piętrze.

Modernizacja kotłowni dokonana została w 2009 roku. Polegała ona na likwidacji starego kotła wodnego, żeliwnego, i zastąpienie go kotłem wodnym stalowym nowej generacji
z pojemnikiem na opał i podajnikiem ślimakowym.
Instalacja centralnego ogrzewania, zaprojektowana niegdyś o działaniu grawitacyjnym w systemie otwartym z rur stalowych czarnych, po przebudowie kotłowni stała sie instalacją pompową w systemie zamkniętym.
Grzejniki w części parterowej i na piętrze są żeliwne natomiast w pomieszczeniach mieszkalnych na poddaszu (po aneksji strychu) zastosowano grzejniki panelowe, blaszane.

 

Zasilenie elektryczne budynku

Energia elektryczna trójfazowa doprowadzona została do budynku nową linią napowietrzną od ul. Szarotkowej. Za zabezpieczeniem głównym trójfazowym jest przejście na instalację jednofazową z licznikiem elektrycznym nowej generacji.

 

W roku 2005 dokonano szeregu n/w prac budowlanych:

  • zdjęto stare poszycie czterospadowego dachu  i położono nowe stosując nową dachówkę karpiówkę i gąsiory z równoczesną wymianą szeregu łat i osadzeniem trzech okien połaciowych od strony N, W i E.
  • przebudowano dwa kominy w obrębie stychu i ponad dachem
  • wyburzono trzy pola między belkowe stropu nad pokojem pietra pozostawiając oczyszczone i pomalowane belki stropowe
  • adaptowano strych na pomieszczenia mieszkalne uzyskując trzy pomieszczenia co wymagało:
  • ocieplenia całej więźby dachowej wełną mineralną z zastosowaniem paro-izolacji i płyt kartonowo – gipsowych grubości 12 mm na stelażu metalowym wymiany izolacji stropu miedzy piętrem i poddaszem położenia podłogi drewnianej na nowych łatach podłogowych wykonania mansardy od strony S z osadzeniem szerokiego (od góry łukowego) drewnianego okna zespolonego w kolorze naturalnym drewna
  • rozebrano istniejące schody zabiegowe stanowiące połączenie strychu z piętrem
  • wykonano klatkę schodową z drewnianymi, dwubiegowymi schodami typu strychowego, łączącą  pomieszczenia poddasza  z piętrem.
  • wymieniono okna drewniane skrzynkowe na okna drewniane zespolone w pomieszczeniach:

–    na piętrze w dwóch pokojach od strony parku przydomowego (S) i w łazience (W)
–    na parterze w pokoju nad garażem (E) i w kuchni (W).